8 Mart 2011 Salı

KADINLAR GÜNÜ

      Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü...
    Dünya Emekçi Kadınlar Günü,1857 yılında New York kentinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve giden dokuma  işcilerinin üzerine fabrika kapılarının kilitlenmesi ve çıkan yangında kaçamayıp ölmeleriyle gündeme geliyor.
  Türkiye'de ilk kez 1921 yılında kutlanıyor.Bence,Kadınlar Günü kutlanacak  değil ; anılacak, unutulmayacak, kadınlar arası dayanışma,barış,eşitlik,eğitim hakkı,daha iyi yaşama koşulları gibi en temel gereksinimlerin yüksek sesle seslendirilebileceği bir gün olması gerekir.Medyada ve çevrede gördüğüm kadarı ile pek çok insan geçmişi bilmediği için kutlama denilince bu günü  kadınlar için eğlenceler tertip edilip, eğlenilen bir gün sanıyor.
     Oysa ki,kadınlar için geçen yıllarda değişen pek bir şey olmamış,halen Türkiye'de aile içi suçların % 90'ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.Son günlerde neredeyse her gün yeni bir taciz,tecavüz en acısı da kadınların vahşice katledilmelerine şahit oluyoruz. Kadınlara karşı işlenen suçlar ,şiddet olayları böyle devam ederse,kadınlar  daha iyi yaşama,çalışma  koşulları taleplerini bir yana bırakıp,yaşama haklarını savunmak zorunda kalacaklar.
     Bu videoyu görünce paylaşmak istedim.Bu ülkede kadın olup da bu hareketlerden biri bile kendi veya çevresinden birinin başına gelmemiş var mıdır?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG HESABI OLMADAN YORUM BIRAKMAK İSTEYENLER ;
''Yorumlama Biçimi'' isimli kutucuğa tıkladıktan sonra ''Anonim'' ayarını seçerek yorumunuzu bırakabilirsiniz.Yorum bıraktığınızda adınızı da yazarsanız sevinirim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...