10 Şubat 2013 Pazar

ÖLÇÜLERİM

     Ölçülerim denilince 90-60-90 demeyi çok isterdim ama laf aramızda hayatımın hiç bir döneminde biri eksik, biri fazla derken olması gereken o ölçülere yaklaşamadım :) Ölçüler uygun olmayınca da mankenliğe heves etmedim; mutfakta vakit geçirmeye, yiyip, içmeye, tarifler biriktirmeye devam ettim :)      
     Şaka bir yana, tariflerimde kullandığım bardak, fincan ve kaşıkları fotoğraflayıp ölçüleri  hakkında aşağı yukarı bir fikir vermek doğru olur diye düşündüm.Ben kendi adıma beğendiğim, yapmak istediğim tarifleri hem cup, hem de mutfak terazisi ile ölçme olanağım olmasına rağmen, genellikle bardak ve kaşık ölçüsü ile verilenleri  not alıp, yapıyorum.Bardak ve kaşık ölçüsü ile verilen  tarifler daha pratik geliyor.Son yıllara kadar bir sorun yaşamadığım bu durum, sayısız şekilde ve boyutta bardak, fincan ve kaşık üretilmesiyle ve herkesin farklı boyutta bardak, kaşık kullanmasıyla sorun olmaya başladı.Ölçüler konusunda Itırlı Mutfak çok ayrıntılı bir tablo hazırlamış, isterseniz oradan karşılaştırmalı ölçülere bakabilirsiniz.Ben tariflerimde ölçü olarak klasik diyebileceğimiz, herkesin evinde bulunan su bardağı, çay bardağı, nescafe fincanı ve Türk kahvesi fincanını ölçü olarak kullanıyorum.
     Kaşıklarım da klasik büyüklükte ama ben tariflerimde her zaman tepeleme denilen ölçülerde un, nişasta, kakao koyup kullanıyorum.Eğer siz silme denilen ölçüde un, nişasta, kakao kullanırsanız tarif ile uygulama arasında malzemeler de yaklaşık iki üç katı fark oluşabiliyor.Yaptığım her şeyde mümkün olduğu kadar zeytinyağı kullanıyorum ama bazı tariflerde katı yağ kullanmak gerektiğinde ise tereyağı kullanıyorum.Yumurta olarak da orta boy yumurta kullanıyorum. Bir defasında eşimin aldığı büyük boy yumurtalara dikkat etmeyip, profiterol yapmak isterken bütün ölçüler değişmiş az daha un, az daha şeker derken sonuç içinden çıkılmaz bir hale gelmiş, farklı kıvamda bir profiterol olmuştu.Kullandığımız ölçüler birebir aynı bile olsa, kullandığımız malzemeler farklı olunca mesela tahinin ince veya koyu kıvamda olması bile sonucu biraz da olsa değiştirebiliyor.Çoğu zaman fırınımızın durumu, havanın hatta elimizin sıcaklığı bile hamurun kıvamını etkileyebiliyor.Aynı tarifi ikinci defa  yaptığımızda bile farklı sonuçlarla karşılaşabiliyoruz.Bir de fırın faktörü var ki, fırınınızın huyunu en iyi siz bilirsiniz, bazen ön tarafını pişirir yanları tam pişirmezler, bazen de tam tersi.Tariflerde ki pişirme süresi fikir vermekle birlikte siz kontrolü elden bırakmayın, çünkü aynı tarifle yaptığınız keki kek kalıbında pişirmekle, fırın tepsisine döküp pişirmek arasında bile pişirme süresi açısından çok fark olacaktır.Bu durumda, keklerin pişip pişmediğini kürdanla kontrol edip, ilk denemelerde fırından fazla uzaklaşmamak ve arada kontrol etmek gerekebilir .
     Ve bence en önemlisi vazgeçmeyin, damak tadınıza uygun bir tarif bulana kadar devam edin. Eğer bir kez yapamayıp, sonuç hüsran oldu diye bu işlerden vazgeçmiş olsaydım, yıllar yıllar önce defalarca deneyip, beceremeyip, kokusu ile yetinmek zorunda kaldığımız keklerden sonra bu mutfak işlerinden çoktan vazgeçmiş olurdum :)
Kolay gelsin, sevgiler...

8 yorum:

 1. Canım bende böyle yapıyorum bunlar yeni başlayanlar içinde güzel bilgiler eline sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice'ciğim,eskiden mutfak terazisi mi vardı :)
   Alışmışız bardak,kaşık ölçüsüne daha pratik geliyor.Sevgiler.

   Sil
 2. Bilmeyenler için iyi bir fikir yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.Aslında bilmeyenlerden çok,benim ne kullanarak yaptığım bilinsin diye yazdım.Sevgiler.

   Sil
 3. Benim tanıdığım en istikrarlı ve düzgün ölçülere sahip biri olarak kendine haksızlık yapmışsın. :) Ölçüleri vermen gerçekten iyi fikir bunca çeşitliliğn ve saplı kaşıkların arasında :) . Öpüyorum ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir kişi çıksın,yok canım sen bir zamanlar 90-60-90 ölçülerindeydin desin diye bekliyordum.Neyse bu konuda bir şahit de olsa yeter mi acaba :)
   Ölçüleri vermek uzun zamandır aklımdaydı,herkesin kullandığı bardak,kaşık farklı olunca tariflerde karışıklıklar oluyordu ister istemez.Ben kendi kullandıklarımı göstereyim istedim.Sevgiler,siz de öpüldünüz efendim :)

   Sil
 4. bana diyorlarki nasıl böyle güzel yapabiliyorsun diye ben de kaç pandispanyam çöpe gitti birbilseniz diyorum ve hiç birzaman yılmadım nerede yanlış yaptığımı buldum ve hatalarımı düzelttim yani benim düşüncelerimi ne güzel aktarmışsınız sadece bu yazınızı okudum ve sürekli takipçiniz olmaya karar verdim teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takipçim olduğunuz için çok teşekkürler Adsız arkadaşım :)
   Haklısınız pek çok kişi ilk günlerde acemilikler yaşıyor,önemli olan yılmamak ve devam etmek.Zaten artık tariflere ulaşmak o kadar kolay ki tarifin biri olmasa biri olur diye düşünüyorum.Sevgiler.

   Sil

BLOG HESABI OLMADAN YORUM BIRAKMAK İSTEYENLER ;
''Yorumlama Biçimi'' isimli kutucuğa tıkladıktan sonra ''Anonim'' ayarını seçerek yorumunuzu bırakabilirsiniz.Yorum bıraktığınızda adınızı da yazarsanız sevinirim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...