11 Ekim 2012 Perşembe

SEVGİ AĞACINA BİR YAPRAK-ÇOCUK GELİNLER

     Sevgi Ağacına Bir Yaprak da Sen Olur musun ? çağrısına, uzun zamandır katılmak istememe ve nasıl bir yaprakla katılacağım fikri ilk günlerden beri aklımda olmasına rağmen, biraz yoğunluktan biraz da tembelliğimden olsa gerek, son beş güne bıraktım.Zaman daralınca acele ettim ve yaptıklarım biraz acemice oldu ama önemli olan böyle güzel bir fikirde benim de yaprağımın olması diye düşünüyorum.Begonya 35 bloğunun sahibi Leyla hanıma söz verdiğim üzere, nihayet ağaç için dört yaprak gönderiyorum ve sonuçta herkesin katılımı ile ortaya güzel bir şey çıkacağına inanıyorum.
   Sevgi ağacının yaprakları, kadınların göndereceği el emeği ile yapılmış yapraklardan oluşturulacak. Ben de, yapraklarım da kadınlarla, kadın sorunları ile ilgili bir şeyler olmalı diye düşündüm.Kadınlara uygulanan şiddet, çocuk gelinler, tecavüzler ve kürtaj yasası.Aslında saymakla biter mi bilmem yaşananlar ya da ne kadarı yansıtılabilir ki yapraklara.Kadının namusunun ailede ki, toplumda ki diğer erkekler tarafından korunması anlayışı ve kadına şiddetin bir parçası olarak gördüğüm, çocuk gelinlerle ilgili yaşanan olaylar beni çok etkiliyor.Hani,  küçücük bedeninin altında kocaman yüreği görülmeyen,beline sarılan kırmızı kurdela ile hediye paketi gibi hazırlanan, kendi ağırlığı ne kadar ki ağırlığınca altın takılan, o bembeyaz gelinliğinin, bembeyaz duvağının altında takılı  kara duvağını göremediğimiz çocuklar.Karaduvağın altında ki korkmuş, çaresiz çocuk gözleri nasıl görülmez de, tecavüz edilir, intihar ettirilir, öldürülür.Belki de okumak isterken ya da kendi yaşında bir sevdiği varken; babası hatta dedesi yaşında adamlara başlık parasına satılır, ailesinin gelir kaynağı olur. İnanmak çok zor bu olup bitenlere ama daha da kötüsü bilmediğimiz yerlerde bilmediğimiz çocukların başlarına gelenler.Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, bu yıl ilk defa kutlanacak olan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nde, Türkiye'den Dünya'ya çocuk evliliklerinin son bulması için çağrıda bulunacak, umarım çaresiz kız çocuklarının sesini duyan olur.Sevgi ağacında yer alacak yapraklardan birinde  Ataol Behramoğlu'nun dizelerini paylaşmak istedim.
                                     Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım
                                     Sevginin ürünüdür insan, nefretin değil kızım.
                                     Zulmün önünde dimdik tut onurunu,
                                     Sevginin önünde eğil kızım.
  Tasarımı bana ait olmayan, sanıyorum kadın platformlarından birinin kullandığı bu iki afişi ben çok beğenmiş, anlamlı bulmuştum.Aynısını yapamasam da benzetmeye çalışarak daha küçük boyda hazırlayıp, boyadım Sevgi ağacında bir yaprak olması için bunları da göndermeye karar verdim.
     Hemen her gün bir kadın cinayetinin, tecavüzünün olduğu, içimizin karardığı bu ülkede gene de güzel günler görme umudunu elden bırakmamak gerekir diye düşünüp, Nazım Hikmet'in Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar şiirinden bir bölümün yer aldığı bir yaprağında, Sevgi Ağacında yer almasını istedim.
                                     Çocuklar inanın, inanın çocuklar
                                     Güzel günler göreceğiz güneşli günler
                                     Motorları maviliklere süreceğiz
                                     Güzel günler göreceğiz güneşli günler

10 yorum:

 1. eline yüreğine sağlık canım çok anlamlı

  YanıtlaSil
 2. ellerine yüreğine sağlık sevgi ağacımız sizlerle kocaman ve anlam yüklü oldu

  YanıtlaSil
 3. canım benim çok hoş paylaşım
  ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Harika olmuş canım bayıldım ben bunlara ellerin dert görmesin.....

  YanıtlaSil
 5. Canım arkadaşım ellerine yüreğine sağlık az önce kargoyu aldım çok teşekkürederim kadınlarımızı kadınlığımızı çok güzel anlatmış harikasın arkadaşım..Sevgilerimi yolluyorum öpüyorum kocaman..

  YanıtlaSil
 6. Arkadaşım benim makinem net çıkarmadığı için senin blogundaki resimleri kullandım tekrar teşekkürederim ...

  YanıtlaSil
 7. Herkese teşekkürler.Beğenmenize sevindim.Umarım,projenize bir katkım olmuştur.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. Canım sevgi ağacımızın çekilişini sen kazandın tebrik ediyorum.Yeni yıl toplantısına gelecekmisin..

  YanıtlaSil
 9. Çok teşekkür ediyorum Leyla Hanım'cığım,böyle güzel bir etkinlikte yer almak bile güzelken kazanmak ayrıca sevindirdi beni.12.12.2012 tarihinin bana güzel bir sürprizi olsa gerek :)
  Son anda bir manim olmaz ise yılbaşı toplantısına geleceğim,görüşmek üzere,sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ozaman orada görüşürüz öptüm..

   Sil

BLOG HESABI OLMADAN YORUM BIRAKMAK İSTEYENLER ;
''Yorumlama Biçimi'' isimli kutucuğa tıkladıktan sonra ''Anonim'' ayarını seçerek yorumunuzu bırakabilirsiniz.Yorum bıraktığınızda adınızı da yazarsanız sevinirim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...